همنوایی نیویورک تایمز با اصولگرایان

[ad_1]

 

همنوایی نیویورک تایمز با اصولگرایان

 

با انتشار مقاله‌ای در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، بار دیگر اصول‌گرایان هم نوایی خود با واشنگتن را اعلام کردند. مقاله روزنامه پر تیراژ ایالات متحده در خصوص قرارداد اخیر شرکت توتال فرانسه با جمهوری اسلامی‌ایران است که در آن تلاش شده کمپانی فرانسوی را مردد نشان داده یا با تردید روبه‌رو کند.

تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۶


با انتشار مقاله‌ای در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، بار دیگر اصول‌گرایان هم نوایی خود با واشنگتن را اعلام کردند. مقاله روزنامه پر تیراژ ایالات متحده در خصوص قرارداد اخیر شرکت توتال فرانسه با جمهوری اسلامی‌ایران است که در آن تلاش شده کمپانی فرانسوی را مردد نشان داده یا با تردید روبه‌رو کند.

به گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، محافظه کاران کشور در راستای سیاست «تخریب رقیب به هر قیمت» خود بار دیگر ساز پروپاگاندای رسانه‌ای خود را با آمریکا کوک کردند. روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در تحلیلی پیرامون توافق دو میلیارد دلاری روز دوشنبه (۱۲ تیرماه) شرکت «توتال» با شرکت ملی نفت ایرا ایران در زمینه فعالیت در حوزه انرژی ایران نوشت: «امضای قرارداد با ایران شرکت توتال را با خطرها و پادا‌ش‌های بزرگی مواجه می‌کند.» مقاله ای که از قضا با استقبال منتقدان حسن روحانی در داخل نیز رو به رو شده است. این مقاله اما در اصل محتوایی دارد که به نظر چندان با منافع اصول گرایان و به خصوص یک خبرگزاری خاص که اقدام به انتشار این مطلب کرده است سازگار نیست. این روزنامه تهران را مکانی مبهم و دشوار برای فعالیت تجاری دانسته و با اشاره به تخلفات نفتی که البته ایرانیان بهتر از همه می‌دانند ریشه‌اش در کدام دولت و چه جریانی است، عنوان کرده است: «اگر ترامپ در توافق اتمی‌با ایران دبه کرده یا آمریکا تحریم‌های بیشتری را علیه تهران وضع کند، این امر توتال را با خطر مواجه می‌کند.» مطلبی که آشکارا حاکی از احساس خطر واشنگتن در قبال موفقیت‌های دیپلماتیک و اقتصادی جمهوری اسلامی‌ ایران و دولت حسن روحانی است و با بیان چنین جملاتی سعی در ارعاب، مردد کردن و حتی تهدید شرکت توتال دارد. شاهد مثال این امر، تصریح نویسنده مقاله بر موفقیت آمیز بودن و انتفاع ادامه دار ایران از این سرمایه گذاری فرانسوی‌هاست. در این مطلب تصریح شده است: ‌«تصمیم شرکت توتال پیامدهای مهمی‌در زمینه هموار کردن مسیر برای دیگر شرکت‌های غربی فعال در حوزه انرژی ایجاد می‌کند.»

با این حال و با وجود واضح بودن مقصود مقاله نیویورک تایمز، اصول‌گرایان و محافظه کاران داخلی سعی دارند با تکرار عاری از درک این مطلب، این طور القا کنند که این قرارداد بزرگ نفتی و این ثمره آشکار برجام، قراردادی پایدار نیست. گفتنی است در این مقاله به جز تآکید بر پیامدهای مثبت این قرارداد به سود ایران و سعی در تهدید فرانسه با نام بردن از ماجراجویی‌های دونالد ترامپ، نکته دیگری نیز برای دلسرد کردن فرانسه ذکر شده است. نیویورک تایمز برای نشان دادن خطرات این سرمایه گذاری توتال به کمپانی فرانسوی، علاوه بر سیاست‌های رئیس‌جمهوری آمریکا، به اصول‌گرایان ایران نیز اشاره کرده و می‌نویسد: ‌«در مسیر سرمایه گذاری‌های خارجی در منابع طبیعی ایران مخالفت‌های سیاسی نیز دیده می‌شود.»

از سوی دیگر علی آهنی، سفیر ایران در فرانسه در پی امضای قرارداد مهم ایران با شرکت نفتی فرانسوی توتال برای بهره‌برداری گاز در پارس جنوبی، گفتگویی با بخش فارسی شبکه خبری یورونیوز انجام داده است. آهنی در این گفتگو، با بیان این نکته که ورود توتال درها را به‌روی دیگر شرکت‌های جهان نیز باز خواهد کرد، شکستن تابو ممنوعیت فعالیت و سرمایه‌گذاری شرکت‌های غربی، اروپایی و غیراروپایی در بخش انرژی یا حتی به صورت کلی در ایران و همچنین ابراز پاسخ منفی به تمامی‌تلاش‌هایی که علیه ایران و ایرانی در جهان انجام می‌شود را از دیگر شاخصه‌های مهم این قرارداد عنوان کرد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که اکنون اروپایی‌ها راه‌شان را از متحد اصلی خود، آمریکا جدا کرده‌اند؟ اظهار کرد: «پس از برجام، محدودیت‌ها و تحریم‌ها علیه ایران اندک اندک رفع شدند. به این ترتیب دیگر مانعی برای شرکت‌های اروپایی و دیگر شرکت‌های چند ملیتی درباره همکاری و سرمایه‌گذاری در ایران وجود نخواهد داشت.» آهنی تاکید کرد: «متاسفانه دولت آمریکا همواره سعی کرده است شرکت‌هایی را که در ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند، تحت فشار قرار دهد، به خصوص شرکت‌های فرانسوی. آنها شرکت‌های اروپایی را تهدید می‌کنند و می‌ترسانند تا برای کار به ایران نروند.» سفیر ایران در فرانسه با اشاره به وجود نگاه‌های سیاسی مختلف در ایران نیز تصریح کرد: « آنچه که اهمیت دارد منافع ملی کشور است و این منافع ملی است که حرف آخر را می‌زند. این پروژه از منافع ملی ما حمایت می‌کند. مانند دیگر پروژه‌هایی که دولت درصدد انجام آن است.»

پیش از این در مسئله برجام نیز که در حال پیشرفت بود، اصول‌گرایان هم سو با اظهار نگرانی از توافق میان ایران و آمریکا و احقاق حقوق حقه جمهوری اسلامی‌ ایران، تنها به خاطر بهره‌برداری‌های سیاسی اعلام نگرانی می‌کردند. کار به جایی رسید که وقتی ترامپ وعده پاره کردن برجام می‌داد، رسانه‌های اصول‌گرا از این اقدام وی حمایت کرده و ابراز امیدواری کردند که ترامپ به این عمل دست بزند. با این حال منتقدان حسن روحانی بارها و بارها ثابت کرده‌اند هم سویی با بیگانگان اگر به قیمت تحت فشار گذاشتن دولت و اصلاح طلبان تمام شود برایشان خط قرمز نیست. این بار نیز در اقدامی‌که البته بی سابقه نبوده است، با عدم درک صحیح از ترس ایالت متحده در قبال مانور قدرت جمهوری اسلامی‌ایران در عرصه‌های اقتصادی و بین‌المللی، دست به دامان نیویورک تایمز شده اند تا شاید طرفی ببندند اما، شاید بهترین پاسخ در مقابل چنین اقداماتی، دوباره و چندباره خواندن مقاله مذکور و سعی در بهتر فهمیدن آن باشد.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *