درآمد دولت از محل فروش نفت

[ad_1]

 

درآمد دولت از محل فروش نفت

 

آمارهای بانک مرکزی از درآمدهای دولت در سال 95 بیانگر درآمد 738.8 هزار میلیارد ریالی از فروش نفت و فرآورده های نفتی و درآمد 1014.7 هزار میلیارد ریالی از محل مالیات هاست.

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۸

آمارهای بانک مرکزی از درآمدهای دولت در سال 95 بیانگر درآمد 738.8 هزار میلیارد ریالی از فروش نفت و فرآورده های نفتی و درآمد 1014.7 هزار میلیارد ریالی از محل مالیات هاست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بر اساس گزیده های آمارهای اقتصادی کشور در سال 95 که بانک مرکزی به تازگی آن را منتشر کرده، دولت پارسال برای پوشش بخشی از هزینه های جاری خود 1459.9 هزار میلیارد ریال درآمد کسب کرده که سهم درآمدهای مالیاتی از آن 1014.7 هزار میلیارد ریال و سایر درآمدها 445.2 هزار میلیارد ریال بوده است.

سایر درآمدها شامل مواردی چون «درآمدهای حاصل از مالکیت دولت از جمله شرکت های دولتی»، «درآمد حاصل از فروش کالاها و خدمات همچون خدمات قضایی، ثبتی، انتظامی»،«درآمد حاصل از جرایم و خسارت از جمله جرایم رانندگی و مجازات های قانون کار» و نیز «درآمدهای متفرقه چون حق اشتراک اراضی و یا ما به التفاوت نرخ فروش ارز حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی» است.

در مجموع دولت در حوزه مالیات های مستقیم که شامل مواردی چون مالیات اشخاص حقوقی، مالیات بر درآمد و مالیات بر ثروت می شود 493.8 هزار میلیارد ریال و در بخش مالیات های غیرمستقیم نظیر مالیات بر واردات، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر کالاها و خدمات 520.9 هزار میلیارد ریال درآمد کسب کرده است.

** سهم بالای درآمدهای نفتی

در بخش واگذاری دارایی های سرمایه ای نیز دولت 742.8 هزار میلیارد ریال پارسال درآمد کسب کرده که سهم منابع حاصل از فروش نفت و فرآورده های نفتی 738.8 هزار میلیارد ریال بوده است.

توفیق دولت در کسب درآمد از محل فروش اموال منقول و غیرمنقول 4 هزار میلیارد ریال و در بخش واگذاری طرح تملک دارایی های سرمایه ای 20 میلیارد ریال بوده است.

** هزینه های عمرانی دولت در سال 95

در مقابل در بخش تملک دارایی های سرمایه ای یا همان پرداخت های عمرانی، دولت 421 هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح های عمرانی در کشور هزینه کرده است.

**چشم انداز واگذاری دارایی های مالی دولت

همچنین خالص واگذاری دارایی های مالی در سال 95 که 288.5 هزار میلیارد ریال برآورد شده است که حوزه وسیعی از انتشار و فروش اوراق مشارکت و اسناد خزانه اسلامی و تامین اعتبار از منابع بانکی داخلی و خارجی را در بر می گیرد.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *